I to nejluxusnější auto stojí za starou belu, když vypadá, jako by se zrovna vynořilo ze dna jezera. Čištění a mytí auta je jedna z méně náročných činností týkající se vašeho vozu. Někdo své auto opečovává i několikrát do měsíce a někdo má co dělat, aby alespoň jednou za půl roku zajel do auto myčky. Pokud z jakéhokoliv důvodu nechcete umývat auto v auto myčce, můžete bez větších problémů umýt auto i před vaším domem. Pojďte se s námi podívat, jak na to.
Zásady správného mytí auta
Kvalitní autokosmetika
Nejdůležitější část celkového procesu mytí auta začíná na úplném začátku. Ještě v obchodě. Abyste perfektně vyčistili celé auto, je třeba nakoupit kvalitní přípravky na mytí auta. Nebojte se investovat. Kvalitní autokosmetika zajistí ochranu laku proti poškození či odmaštění na maximum. Pokud byste chtěli umývat auto klasickým saponátem, je pravděpodobné, že autu spíš uškodíte.
Pozor na mechanické poškození laku
Když se chystáte umývat auto, je dobré přichystat i sebe. Člověk nad podobnými věcmi většinou nepřemýšlí a bohužel ho napadnou ve chvíli, kdy už je pozdě. Než začnete mýt karoserii auta, sundejte z rukou všechny kovové předměty (tj. hodinky, náramky, prstýnky) a raději také svršky, které obsahují kovové části či zipy.
Čištění karoserie
Člověk si při ručním mytí auta většinou představí mokrou houbu a kbelík. Přitom správné a bezpečné mytí karoserie by mělo primárně probíhat bezkontaktně. Pokud byste na prvotní nečistoty vzali houbu, je dost pravděpodobné, že byste si jimi poškrábali lak. V tomto článku vám popíšeme přesný postup, jak umýt auto co nejefektivněji.
Začněte s koly a podvozkem
V každém případě vždy začněte u spodku auta. Kola a podvozek jsou zpravidla tím nejznečištěnějším místem auta. Nejlepší je kola postříkat speciálním čističem, který po chvilce působení uvolní všechny usazeniny a nečistoty. Následně pak již stačí kola a podvozek opláchnout vodou. Ale pozor. Rozhodně nepoužívejte houbu či jiný kartáč na mytí auta. Na mytí kol je nejlepší použít vapku či zahradní hadici s vysokotlakovou vodní pistolí. Silný proud vody je zásadní pro odstranění starých a zaschlých nečistot.
Pokračujte opláchnutím karoserie
Jak už jsme uváděli na začátku, při mytí auta je třeba vždy začít vodním oplachem. Naším hlavním úkolem je odstranit hrubou špínu tak, aby při dalším mytí vozu již nepoškrábala lak. Opět tedy použijte tlakovou myčku nebo zahradní hadici. Na karoserii můžete nastříkat přípravek na aut, který pomůže odstranit špínu a nečistoty nebo aktivní pěnu na mytí aut. Nechte chvíli působit a následně spláchněte vodou. Nejlepší je postupovat z vrchu dolů, abyste spodní část vozu nemuseli umývat několikrát.
Ruční mytí auta
Jakmile je z karoserie auta většina nečistot pryč, přichází na řadu už několikrát zmiňovaná houba či hadr s kbelíkem. Abychom to upřesnili, je dobré použít dva kbelíky. Jeden s čistou vodou a jeden s vodou a čističem. Důležitá je také volba houby na mytí auta. Rozhodně neberte hadru z kuchyně či koupelny. Na mytí auta používejte hadry nejlépe z mikrovlákna nebo hadry (rukavice) určené přímo k mytí aut. Následně houbou čistěte auto opět směrem shora dolů. Čistěte pohyby dopředu a dozadu, ne krouživými pohyby.
Sušení auta
Většina lidí má dojem, že auto po umytí již není nutné sušit. Že se usuší samo. To je ale omyl. Pokud auto nevysušíte, vzniknou vám na karoserii vozu ošklivé mapy. Auto můžete ručně vysušit jelenicí nebo sednout za volant a usušit auto jízdou. Rozhodně nenechávejte schnout vůz na sluníčku, jelikož hrozí, že se voda rychle vypaří a opět vzniknou mapy. Na konec můžete auto ošetřit voskem, který bude karoserii vozu chránit před mechanickým poškozením.