Tipy, jak ušetřit za energie: Elektřina a plyn (1.díl)

Spotřeba energií v domácnosti je pro mnoho lidí trnem v oku. Možná i vy jste si po doručení nedoplatku za energie říkali, že se v dalším období určitě uskromníte. Je to takové celoroční předsevzetí. Ceny okolo nás velmi rychlým tempem stoupají, inflace roste a s ní i ceny energií a spotřebního zboží. Pojďte se s námi přesvědčit o tom, že snížení výdajů za energie nemusí být pro vás ani vaši rodinu nijak extrémně omezující. V prvním díle tohoto seriálu se zaměříme na výdaje za elektřinu.

Jak ušetřit za topení

Nepřetápějte v domácnosti

České domácnosti jsou zvyklé v domácnosti topit víc, než je doopravdy potřeba. Mnoho domácností topí dokonce i víc než na 25 °C. Normální člověk by měl bez problémů zvládnout 19-20 °C v obývacím pokoji a v dalších místnostech domu či bytu klidně i méně. V zimě přece není takový problém obléknout svetr a vy při snížení teploty o 1 °C ušetříte až 6 % energie.

Nechte radiátory odkryté

Častý nešvar v mnoha domácnostech. Pokud zakryjete radiátory oblečením, závěsy, novinami nebo dalšími zbytečnými věcmi, radiátory vám místnost nevytopí dostatečně a ještě si připlatíte. Proto si dávejte pozor a zbytečně radiátor nezakrývejte.

Investujte do kvalitních oken

Stará, dřevěná okna jsou velkým žroutem energie. Pokud taková okna na domě máte, i sami jste už možná zaznamenali, že je potřeba s tím něco dělat. Není však potřeba okna hned kompletně měnit. I stará okna, která jsou z dobrého a kvalitního dřeva se dají renovovat. Základem pro uchovávání tepla v domě jsou kvalitní okna, která těsní.

Větrejte chytře

S těsnícími, kvalitními okny souvisí také nutnost větrat. Pokud topíte, je nejlepší větrat kratší dobu, ale za to pořádně. Tedy, otevřete na 3 minuty okna dokořán a pak je hned zase zavřete. Domu nebo bytu tak dopřejete nával čerstvého vzduchu, ale stěny zůstanou zahřáté. Pokud máte permanentně okno otevřené na ventilaci a do toho topíte, dá se říct, že vyhazujete peníze z okna. 

Jak ušetřit za elektřinu

Vybírejte úsporné elektrické spotřebiče do domácnosti

V nejlepším případě byste měli nad úsporou elektřiny uvažovat již při pořizování nových spotřebičů. Některé spotřebiče vyžadují na jejich chod jen malé množství energie, zatímco některé „žerou” mnohem víc než je třeba. 

Úsporné či neúsporné spotřebiče poznáte podle energetických štítků, na kterých najdete i roční spotřebu kWh. Samozřejmě není vždy nutné mít spotřebič v té nejlepší kategorii. Kategorií je celkově 7 a rozdíl mezi nimi je u některých spotřebičů mnohdy i jen pár kWh. Pokud je pak pořizovací cena spotřebiče vysoká, nevyplatí se vám to. Proto je potřeba nad nákupem přemýšlet, počítat a nepostupovat jen podle toho, co se vám líbí.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.