Tipy, jak ušetřit za energie: Voda (2.díl)

Spotřeba energií v domácnosti je pro mnoho lidí trnem v oku. Možná i vy jste si po doručení nedoplatku za energie říkali, že se v dalším období určitě uskromníte. Je to takové celoroční předsevzetí. Ceny okolo nás velmi rychlým tempem stoupají, inflace roste a s ní i ceny energií a spotřebního zboží. Pojďte se s námi přesvědčit o tom, že snížení výdajů za energie nemusí být pro vás ani vaši rodinu nijak extrémně omezující. V druhém díle seriálu o úspoře energií v domácnosti se podíváme na to, jak ušetřit vodu.

Jak šetřit vodou

Pro zajímavost průměrná denní spotřeba vody na osobu je dle Pražských vodovodů a kanalizací 113 litrů, což při dnešní ceně 9,26 haléřů za litr vyjde přibližně na 11 Kč.

Sprchujte se, nekoupejte

Ačkoliv je to pro mnoho lidí špatná zpráva, koupele spotřebují velké množství vody. Pokud si chcete dopřát koupel, napouštěním vany spotřebujete 100 až 200 litrů vody. Průměrná cena vody za rok 2022 je 9,26 haléře za litr. Tedy taková koupel vás může vyjít klidně i na skoro 20 korun, což je skoro dvojnásobek průměrné denní spotřeby vody na osobu. Na sprchu spotřebujete cca 30 až 50 litrů vody, což nás v přepočtech vyjde maximálně na 5 Kč. To už je významná úspora vody, kterou v peněžence zaznamenáte.

Zavírejte kohoutky

Nejen ve sprše, ale i při čištění zubů nebo holení spotřebujete zbytečně moc vody, pokud necháte kohoutek puštěný. Během mydlení vodu nepotřebujete, proto ji můžete jednoduše zavřít. Jakmile budete hotovi, kohoutek opět otevřete. Je to nepatrný detail, který vám dokáže ušetřit až stovky korun ročně.

Vybírejte úsporné sprchové hlavice a perlátory

Investujte a pořiďte si úsporné sprchové hlavice. Na kohoutky připevněte perlátory a vznikne vám úspora vody v domácnosti. Klasickou vodovodní baterií může za minutu protéct 10-15 litrů vody. S perlátorem se množství vody zredukuje na 6. Čtyřčlenná domácnost může díky instalaci perlátorů ušetřit i 10 000 litrů vody ročně. A to už je pěkná úspora.

Jak umýt nádobí úsporně

Mytí nádobí není zrovna oblíbená domácí činnost. Kdo vlastní myčku, má to o něco jednodušší. A nejen to. Také ušetří. Dnešní myčky nádobí za jeden cyklus spotřebují průměrně 9-12 litrů vody. Za to ručním mytím nádobí spotřebujete klidně i 40 litrů. 

Ne každý si však myčku na nádobí může dovolit nebo ji nemá kam umístit. Ruční mytí je tedy jediná možnost, jak nádobí umýt. Nevěšte však hlavu. I ruční mytí nádobí jde úsporně, pokud víte jak na to. U mnoho lidí, zvlášť starších ročníků, převládá názor, že nádobí jde usporně mýt v napuštěném dřezu. To však není moc hygienické. Existuje však způsob, jak správně umýt nádobí.

Nejideálnější je mít v domácnosti zabudované dva dřezy, ale není to nutné. Druhý dřez můžete nahradit lavorem. Pokud však zařizujete kuchyň, určitě nad tím popřemýšlejte. Nádobí bez zbytků jídla nechte odmočit ve dřezu s vodou a saponátem. Pokud se vám voda zdá hodně špinavá, vyměňte ji. Není třeba napouštět plný dřez vody, ale jen půlku. Jakmile je nádobí odmočené, opláchněte ho v druhém dřezu (lavoru) studenou vodou. 

Samozřejmě tento postup je úsporný v případě většího množství nádobí (například po obědě).

Úsporné vaření

Taky jste ten typ, který při vaření vody na čaj, napustí plnou konvici? Tak to je pochopitelně špatně. Vařte takové množství vody, které potřebujete, ne víc. Stejně to platí i u vaření vody v hrnci. Zde ještě dodáme, že je rozhodně dobré používat poklici. Když vodu v hrnci vaříte bez poklice, spotřebujete i čtyřnásobek energie než s poklicí. Ovoce a zeleninu zkuste umývat v jedné nádobě a stejně tak jídlo rozmrazujte v jedné nádobě a ne pod tekoucí vodou.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.