Realitní krize: Kdy klesnou ceny nemovitostí

Po několika letech můžeme vidět, jak na realitních portálech pomalu ale jistě stoupá nabídka nemovitostí, přestože se jejich ceny v průběhu snižují a zlevňují. Může za to nízká poptávka ze strany spotřebitelů. Právě to je velmi podstatný faktor, který by mohl ovlivnit ceny nemovitostí a konečně by mohlo dojít ke zlomu. Pojďte si s námi přečíst, jaký byl vývoj cen nemovitostí v ČR a jaká bývá nejčastější predikce.

Vývoj a příčiny růstu cen nemovitostí 2021

Nejen že se v roce 2021 ceny nemovitostí vyšplhaly na historicky nejvyšší hodnoty, ale rovněž meziročně rostly ceny nemovitostí víc než kdy jindy. Oproti roku 2015 jsou ceny nemovitostí v roce 2021 o tři čtvrtiny vyšší.

Příčin, proč to zašlo až takhle daleko je víc.Samozřejmě nejde o záležitosti jednorázového charakteru. U většiny příčin se jedná o dlouhodobé selhání systému, politických činitelů a ekonomiky. 

Mezi nejproblémovější příčiny patřila určitě extrémně pomalá výstavba nových bytů zejména v Praze. Oproti jiným evropským městům, si každý může ověřit, jak špatně na tom Česká republika je. Důvodem je přehnaná byrokracie a stavební zákon. Kvůli tomu se doba výstavby jednoho rodinného domu může dostat i na několik let. Ruku v ruce s tím šel růst stavebních materiálů. Velký vliv na růst cen nemovitostí v roce 2021 měla také vysoká poptávka ze strany spotřebitelů i investorů. Mezi další příčiny růstu cen nemovitostí patří:

  • růst cen za nájem,
  • zvyšování cen stavebních prací,
  • nedostatek kvalitní pracovní síly.

Jak se budou vyvíjet ceny nemovitostí

Za posledních několik měsíců v roce 2022 jsme mohli být svědkem nízkého propadu cen rodinných domů a bytů. Může za to především velké snížení poptávky a zároveň s tím růst nabídky nemovitostí. Tyto propady v cenách nemovitostí jsme mohli zaznamenat především na periferiích měst a obcích. Co se týče cen starých a nových bytů v Brně nebo Praze, tam zůstalo zatím vše beze změny. 

Můžeme si tedy být jisti, že pokles cen nemovitostí zaznamenáme u rodinných domů a bytů, které se nachází mimo centra velkých měst. Výraznější pokles cen však můžeme očekávat ve chvíli, kdy Česká národní banka sníží úrokové sazby. To by podle expertů mohlo přijít na podzim roku 2022 nebo na začátku roku 2023.

Co se týče cen nemovitostí v centrech velkoměst, můžeme stále očekávat růst cen nemovitostí. Nicméně už se nikdy nebude jednat o průdké nárůsty, ale spíše o mírný, konstantní růst. Ohrožené jsou především byty 2+kk a 3+1.

Mohlo by vás zajímat