Jak si správně čistit zuby?

Pěkné zuby a úsměv od ucha k uchu jsou ozdobou každého člověka. Základem krásných zubů je jejich správné čištění. Pokud si myslíte, že čištění zubů je přirozená věc a nelze ji dělat špatně, pletete se. Zeptejte se svého zubaře. Možná vám během vaší pravidelné návštěvy přímo ukáže jednu z technik správného čištění.

Proč se vlastně naučit správné techniky?

Pokud si zuby nečistíte správně, můžete se dočkat krvácení z dásní, zápachu z úst, zvýšeného množství kazů nebo ještě hůř černých nebo žádných zubů. Zubní kazy vznikají z důvodu zubního plaku, který vytváří bakterie. Ty se v ústech šíří během dne, kdy jíme či pijeme. 

Jak často a dlouho čistit zuby

Odborníci říkají, že se zuby mají čistit po každém jídle. Ale kdo si sebou bude brát do práce nebo do restaurace zubní kartáček? Ideálně si čistěte zuby pravidelně 2krát denně ráno a večer. Délka čištění zubů by měla být alespoň 2 minuty.

Co používat pro správné čištění zubů

Základem je dobrý kartáček na zuby vhodný pro vaše ústa. Někomu vyhovují tvrdší kartáčky, někomu na citlivé zuby naopak měkčí. Příliš tvrdým kartáčkem si můžete poranit dásně, které časem začnou krvácet. Měkké kartáčky jsou šetrnější, ale čištění vyžaduje více času. Velmi oblíbené jsou kartáčky od značky Curaprox. Na trhu najdete celou řadu jiných značek, které poslouží stejně. S výběrem zubního kartáčku vám určitě poradí zubní lékař. 

V poslední době jsou velmi oblíbené elektrické zubní kartáčky. Někteří lidé jsou pro, jiní proti. 

Elektrické zubní kartáčky přináší tyto výhody:

 • rychlé čištění,
 • účinnější odstranění zubního plaku,
 • kartáček se dostane i do hůře dostupných míst,
 • obsahují režimy pro čištění zubů,
 • obsahují časovač.

Kromě zubního kartáčku si zkuste osvojit používání zubní nitě, ústní vody a mezizubního kartáčku. Mezizubní kartáček se vyrábí ve více velikostech. Měl by vám do mezizubních prostoru snadno zapadnout, určitě netlačte kartáček mezi zuby silou. Zpočátku vám mohou dásně krvácet, ale nenechte se odradit. Časem krvácení přestane, což je i zmínka toho, že jsou dásně zdravé. Zubní nitě jsou doplňkem k mezizubnímu kartáčku. Dostanou se všude tam, kde to ani s mezizubní kartáčkem nejde. Ústní vodu stačí používat jednou denně na propláchnutí úst. Snižují riziko vzniku kazů nebo zánětů.

Metody správného čištění

 1. Připravte si kartáček se zubní pastou. Zubní pasty stačí malé množství o velikosti hrášku.
 2. Kartáček přiložte na zuby pod úhlem 45 stupňů tak, aby se dotýkal z části zubu a z části dásně. Toto platí i pro správné čištění zubů sonickým kartáčkem.
 3. Provádějte jemné vibrační nebo krouživé pohyby tam a zpět asi desetkrát na jednom místě. Sonické kartáčky správné pohyby zvládne za vás, stačí jen kartáček držet na místě. Nezapomeňte na přední, zadní i spodní část zubů.
 4. Pokračujte v čištění pomocí mezizubního kartáčku. Jemnými pohyby tam a zpět vyčistěte všechny prostory mezi zuby.
 5. Pokud budete mít pocit, že mezizubní prostory nejsou dobře vyčištěné nebo se někam kartáček nedostal, pokračujete se zubní nití.
 6. V závěru si ústa vypláchněte ústní vodou.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.