Jak vybrat pánský oblek: Oblek, smoking nebo frak?

Prázdniny sice skončily, ale léto ještě ne a s ním ani svadbová sezóna. Svatba je jednou z mnoha společenských událostí, na které se očekává, že budete správně oblečen. Pokud tápete ve společenských oděvech, nic se neděje. Tento článek vám pomůže pochopit, proč se na svatbu smokingy příliš nenosí a podle čeho volit barvy.

Jaké jsou typy pánských obleků

Většina mužů v České republice vytáhne oblek na svatbu či pohřeb. Někteří si oblek vezmou ještě do divadla, ale tím většinou končí. Přitom společenský oblek by měl být důležitou součástí skříně každého muže. Trocha teorie nikomu neuškodí, a tak se pojďme podívat, jaký je rozdíl mezi společenským oblekem, smokingem a frakem.

Smoking na svatbu

Smoking je formálnější než společenský oblek, ale méně formální než frak. Smoking se na svatby příliš nenosí, jelikož smoking by správný gentleman neměl ze skříně vytáhnout dříve než před 18 hodinou. Pokud jste však náhodou dostali pozvánku s předepsaným dress code „Black tie”, je smoking právě to, o čem je řeč.

Smokingové sako se od klasického odlišuje lesklými klopami, které mají špičatý či šálový tvar. Smokingová košile musí být za každých okolností bílá a se skrytými knoflíky. Límec může být klasický či stojáček. Smokingové kalhoty jsou vždy černé (v případě tmavě modrého smokingu, tmavě modré). Smokingové kalhoty jsou odlišeny lesklým úzkým pásem po stranách – lampasem.

Boty ke smokingu musí být vždy černé. Nejlépe volte mezi klasickými polobotkami. Nejideálnější volbou budou klasické oxfordky. Ke smokingu jiné než černé boty neoblečete, a stejně tak to je i s černým motýlkem. Pokud zvolíte ke smokingu šerpu, je nutné ji vždy materiálově sladit s motýlkem. O jiné než černé barvě snad není nutné mluvit.

Frak na svatbu

Frak je nejformálnější oblek, který už dnes moc nevidíme. Na svatbu se nosí pouze v případě, že se jedná o velmi formální svatbu. Pokud jako ženich zvolíte frak, bylo by dobré, aby ho oblékli také nejbližší příbuzní a svědek. Frak obléknete na události, na kterých je předepsaný dress code „White tie”.

Sako fraku je nezaměnitelné. Frakové sako zdobí lesklé klopy a vykrojená přední část saka se zadními rozstřiženými šosy. Velmi důležité je, aby frakové sako zůstalo vždy rozepnuté. 

Fraková košile je stejně jako u smokingu zásadně bílá a musí mít klasický límec, či stojáček se zalomenými špičkami. Oproti smokingu, pán ve fraku oblékne bílou piketovou vestičku do V nebo U. Frakové kalhoty jsou vždy černé s dvěma lampasy a vysoko posazeným pasem. 

Boty k fraku volíte vždy černé, nejlépe lakované, šněrovací. K fraku nepostradatelně patří bílý motýlek, bílé rukavice nejsou povinné. 

Pánský oblek na svatbu

Pánský oblek je nejoblíbenějším pánským, společenským oděvem, a to zřejmě kvůli jeho menší formálnosti. Pánský oblek není velmi limitován z hlediska barvy, střihu či materiálu. Není nutné bát se výraznějších barev a kombinací napříč saka a kalhot. Není nutné celkově se sladit s partnerkou. Stačí pouze malá ozdoba či kapesníček do klopy v dominantní barvě oděvu partnerky. 

Pánský oblek tvoří sako a kalhoty, které doplňuje košile a kravata či motýlek. Košile by měla 1-2 cm přesahovat rukávy saka. Sako k obleku může být jednořadé, dvouřadé či trojřadé. Nejčastěji však uvidíte jednořadé sako, které se liší počtem knoflíků.

Pánské boty k obleku vždy volíme kožené a šněrovací. K černému obleku jsou nejlepší volbou černé boty, k modrému obleku se nebojte vzít hnědé. Vždy přemýšlejte, do jaké společnosti se chystáte a podle toho se oblečte. Pokud se jedná o vysoce formální událost, myslete na to, že jiné než černé boty se po 18 hodině večer nenosí.

Pokud plánujete rozšířit garderóbu o několik stylových kousků oblečení, koukněte na e-shop se značkovým oblečením https://www.10k.cz/. Určitě vyberete to pravé pro Vás.

Mohlo by vás zajímat