Ošetřování člena rodiny v roce 2022: Kdo má na dávku nárok a jaké jsou podmínky?

Škola začíná a mnoho rodičů bude opět řešit, co s nemocným dítětem. Babičky a dědečci jsou většinou ještě pracující, a tak je potřeba vzít si OČR a zůstat s dítětem doma. Podmínky pobírání této dávky se však od 1.1.2022 velmi zmírnily, a proto si pojďme připomenout, kdo má na ošetřovné nárok, jaká bude náhrada mzdy a vše související s ošetřováním člena rodiny.

Co je to OČR?

Ošetřovné je dávka ze systému nemocenského pojištění. Nemocenské pojištění je hrazeno zaměstnavateli a některými podnikateli v rámci sociálního pojištění. Mimo ošetřovné jsou v nemocenském pojištění dávky jako:

  • nemocenská,
  • dlouhodobé ošetřovné,
  • vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství,
  • peněžitá pomoc v mateřství
  • a otcovská.

Jak už jsme zmínili výše, podmínky pro získání nároku na ošetřovné se snížily. Výplata OČR má za cíl dorovnat či alespoň zlepšit tíživou životní situaci rodiny, která nemůže pracovat z důvodu péče o člena rodiny. 

Kdo má nárok na ošetřování člena rodiny?

Nárok na výplatu ošetřovného má zaměstnanec, který nemůže pracovat z důvodu péče o zraněného, nemocného člena domácnosti. Na OČR máte nárok i pokud pečujete o zdravé dítě do 10 let, z důvodu uzavření školského či dětského zařízení či nařízení karantény. Pokud osoba, která vám o dítě normálně pečuje, onemocní, rovněž máte nárok na výplatu ošetřovného.

Kdo nemá nárok na ošetřovné?

Existují omezení, kvůli kterým některým osobám nevzniká nárok na ošetřování člena rodiny. Jedná se o:

  • OSVČ (i když si platí nemocenské pojištění),
  • rodiče dítěte, na které již někdo jiný pobírá peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek (tedy pokud se nezraní, neonemocní či čerstvě neporodí),
  • zaměstnance, kterému trvá prvních 14 dní dočasně pracovní neschopnosti,
  • osobám zaměstnaným na DPP či DPČ.

Jaké jsou podmínky pro získání dávky?

Podmínky pro získání ošetřovného jsou poměrně jednoduché. Základní podmínkou je nutnost zaměstnance účastnit se na nemocenském pojištění. Pokud jste zaměstnaní na hlavní pracovní poměr, účast na nemocenském pojištění vznikla v den vašeho nástupu.

Délka OČR, po kterou můžete na ošetřovném zůstat je 9 kalendářních dnů. I v případě, že se rodiče během doby vystřídají, ošetřovné se neprodlužuje. Prodlužuje se v jednom jediném případě, a to když se jedná o samostatného rodiče neboli živitele. V tu chvíli vzniká nárok na ošetřovné po dobu 16 kalendářních dnů. Platí to pro děti do 16 let, které je stále školou povinné.

Další důležitou podmínkou je, že ošetřovaná osoba musí žít se zaměstnancem ve stejné domácnosti. V případě, že jsou rodiče rozvedení a mají dítě ve společné či střídavé péči, stále se jedná o jednu domácnost. Tudíž i v případě, že jeden z rodičů s dítětem v domácnosti nežije, může zůstat na ošetřovném.

Jak se počítá ošetřování člena rodiny?

Dávka je vyplacena za každý kalendářní den ošetřování, a to od prvního dne. Momentální výše dávky činí 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu. OČR vyplatí příslušná OSSZ, která rovněž rozhoduje o nároku na ošetřovné. Dávka by měla být vyplacena nejpozději do 1 měsíce od doby, kdy byly OSSZ doručeny (řádně) vyplněné podklady.

Kontrola při ošetřování člena rodiny

V případě, že nemocná osoba vycházky nařízené má, sama nikam nemůže. Nicméně vy samotný nemocný nejste, tudíž se můžete venku pohybovat neomezeně.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.