Zánět ramene a šlach: Pomohou vám babské rady?

Cítíte bolest v ramenou při zvedání těžkých věcí, oblékání nebo běhání? Možná máte co dočinění se zánětem v rameni. Bolest ramene vás může omezovat v pohybu, při práci nebo vás může trápit i během odpočinku či spaní při ležení na boku. V našem článku se dozvíte, jak zánět léčit.

Příčiny zánětu nebo bolesti ramene

Bolesti v ramenou může způsobit řada příčiny. Nejčastěji se bolest objeví při přetížení během sportu nebo namáhavé činnosti. Bolest pramení z přetížení svalů, šlach a kloubů. Nemusí se jednat o přetížení pouze místa v oblasti ramene, ale i v oblasti zad či krku odkud se bolest a zánět postupně šíří. Bolest způsobuje akutní zánět ramene, který se postupně promění až v chronický. Zdrojem zánětů může být také osteoartróza, bursitida, artróza, zmrzlé rameno nebo poranění rotátorové manžety. 

Kromě přetížení, může zánět způsobit také špatné držení těla. Problematickou skupinou jsou lidé s hypermobilitou ramene.

Jak se zánět šlach a ramen projevuje? 

Mezi nejběžnější projev zánětu ramene rozhodně patří bolest, která se projevuje zejména při pohybu ramene. Bolest můžete cítit při zvedání těžkých břemen, zvedání ruky i v klidovém režimu. Bolest vám může přecházet z oblasti zad, krční páteře nebo zepředu. Projevuje se v průběhu dne, ale i během noci. Bolest můžete pociťovat jako nepříjemný tlak v ruce nebo píchání.

Léčba zánětu ramene – pomáhají babské rady? 

Se zánětem ramene a šlach není radno si zahrávat. Pokud budete bolesti ignorovat, může se pohyblivost zhoršovat a bolest přejít k neúnosné. Vyléčit vás dokáže pouze léčba od zkušeného lékaře, a proto na rady vaši babiček raději nevsázejte. Prvním krokem je vždy rentgen, který prozradí místo vzniku bolesti. Vyšetří vám celou oblast ramene, klíční kosti, krční páteře i zad. Mnohdy vám lékaři provedou rozbor krve k odhalení dalších infekcí. 

K utlumení bolesti se používají:

 • léky na zánět ramene a proti bolesti,
 • obstřiky,
 • masti a krémy,
 • antirevmatika.

Zánětu a bolesti se můžete zbavit pouze díky pravidelné rehabilitaci. Cviky zaměřené na postižené místo časem rameno uvolní a zvýší jeho hybnost. Rehabilitace jsou častokrát spojeny s tréninkem správného držení těla při chůzi i během sezení. 

Babské rady k doplnění rehabilitace

Domácí léčba zánětu utlumuje bolest, posiluje svaly a častokrát urychluje proces léčby v rámci rehabilitace. Pomoci zmírnit bolest vám mohou:

 • studené obklady, 
 • teplé obklady,
 • obvazy, bandáže nebo tejpy,
 • masáže česnekovým nebo křenovým olejem,
 • pravidelné cviky v rámci fyzioterapie,
 • odpočinek a regenerace,
 • úprava pracovního prostoru např. úprava výška židle, monitoru apod.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.