Menopauza u žen: Jaké jsou příznaky a jak ji zvládnout s noblesou

Mnoho žen se s přibývajícím věkem obává menopauzy, přitom není vůbec důvod.   Menopauza, přechod neboli klimakterium je přirozený stav, který čeká v životě každou ženu. Pozitivní je, že se dá určitými způsoby na přechod připravit a tím zmírnit příznaky, které se s příchodem menopauzy pojí. Přečtěte si vše, co by vás o menopauze mohlo zajímat. 

Co je to menopauza?

Menopauza je přirozený proces stárnutí ženského těla. Pomalu se utlumuje činnost vaječníků a snižuje se hladina ženských hormonů (estrogen a progesteron). V průběhu menopauzy žena přestává mít menstruaci a již nemůže otěhotnět. V dnešní době můžete v lékárně zakoupit test na zjištění menopauzy z moči. Jinak to, zda procházíte menopauzou, samozřejmě zjistí váš gynekolog, který vám udělá test na zjištění hladiny folikuly stimulačního hormonu (FSH).

Kdy začíná přechod u žen?

Každé ženské tělo je jiné, a proto i menopauza přichází různě. Rozmezí, ve kterém můžete pociťovat počátky menopauzy se udávají mezi 40 až 60 rokem života. Pokud by vás zajímal alespoň odhad, kdy se asi do přechodu dostanete, můžete se zeptat, kdy se projevila u vaší maminky. Menopauza je totiž stejně jako menstruace podmíněna dědičně. Ale rozhodně nespoléhejte, že je to 100%. 

Jak dlouho trvá menopauza?

Stejně jako u otázky, kdy začíná menopauza, nedokážeme určit jednoznačný počet let, za který budete mít přechod za sebou. Pro tělo je menopauza velmi náročný a složitý proces a délka jejího trvání je velmi individuální. Průměrná doba, jak dlouho trvá menopauza se pohybuje okolo 3-5 let. 

Menopauza je proces

Důležité je si uvědomit, že menopauza je proces, který začíná ve chvíli, kdy žena dostane svou první menstruaci. V tu chvíli je rovněž zahájeno první období menopauzy, které se jmenuje premenopauza. V tomto období žena nepociťuje žádné příznaky přechodu a tělo je v plném reprodukčním stádiu, tedy provází ji menstruace a může otěhotnět. 

Zhruba pět let před menopauzou se mohou dostavit první příznaky. Období, kdy se tělo připravuje na přechod a opouští reprodukční fázi se jmenuje perimenopauza. V tuto dobu se u žen objevují první příznaky přechodu. Poté, co se u ženy alespoň rok neobjeví menstruace, můžeme říct, že má menopauzu za sebou. Toto období se nazývá postmenopauza. Některé ženy se kompletně příznaků zbaví a některé je mohou pociťovat i několik let poté. Opět se jedná o velmi individuální záležitost.

Jak poznat přechod u ženy?

Poznat přechod není zas až tak složité. Příznaky, které bývají většinou nepříjemné se začínají objevovat postupně. V případě, že se příznaky menopauzy objevují ještě před 40 rokem věku, jedná se o předčasnou menopauzu. Velmi často je spojená i s dalšími zdravotními potížemi.

Příznaky přechodu u žen

  • návaly horka,
  • snížená kvalita spánku,
  • napětí, 
  • slabost, 
  • výkyvy nálad,
  • změny kvality pokožky, 
  • přibývání na váze související se změnami ukládání tuku, 
  • snížení libida a 
  • vaginální suchost.

Jak zvládnout menopauzu?

Nejlepším lékem na menopauzu je změna životního stylu. Je třeba dbát na pravidelný pohyb, zdravý jídelníček v menopauze a dostatek tekutin. Měli byste se také zaměřit na způsoby, jak odbourat stres. Pro zmírnění příznaků menopauzy můžete užívat nejrůznější čaje na menopauzu či byliny na menopauzu. Doporučuje se řeřicha peruánská, kotvičník zemský nebo ploštičník hroznatý. Pro některé ženy může být řešením hormonální léčba či fytohormony. Rovněž můžete doplňovat množství estrogenu a progesteronu pomocí tablet na předpis, či volně dostupných v lékárně.

Mohlo by vás zajímat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.