Tvrdá voda tíží nejednu rodinu. V Česku se dokonce jedná o každou druhou domácnost. Člověk by si řekl, že tvrdá voda nemůže způsobit takové problémy, ale mýlí se. Tvrdá voda má vliv jak na její chuť, tak na její vlastnosti. Pojďte se s námi podívat, jak se dá proti tvrdé vodě bojovat.
Co způsobuje tvrdost vody?
Než vůbec začneme řešit, jak se dá tvrdá voda odstranit, je dobré si uvést, co to vlastně tvrdá voda je. Tvrdá voda je vlastně přírodní voda bez chemického ošetření. Každá voda ze své podstaty obsahuje minerály. Jedná se především o ionty hořčíku a vápníku. Všeobecně je stanovena přiměřená míra 0,5 mmol/l (milimol na litr), která určuje, že je voda velmi měkká. Do 1,25 mmol/l je voda ještě v pořádku a klasifikována jako měkká. Hodnoty vyšší než 1,26 mmol/l už však indikují tvrdou vodu.
Jak zjistit tvrdost vody
Hodnoty už známe. Teď je potřeba vědět, jak sami můžeme tvrdost vody zjistit. Samozřejmě existují specializované firmy, které nabízí měření stavu vody. Pokud však z jakéhokoliv důvodu nechcete jejich služby využít, existují další možnosti, jak si můžete poradit sami.
Už v domácnosti si můžete všimnout jasných známek tvrdé vody. Asi nejjasnější příznak tvrdé vody je vodní kámen, který se může tvořit uvnitř běžně používaných spotřebičů (varná konvice nebo žehlička) nebo na jakémkoliv dalším místě, kde se ohřívá tvrdá voda (myčka na nádobí, sprchová hlavice, pračka apod.). Stejně tak si u tvrdé vody můžete všimnout toho, že vám nepění mýdlo. To může být první test, jak vyzkoušet, jestli vás doma trápí tvrdá voda. Pokud se vám zdá, že mýdlo nepění, můžete si tvrdost vody potvrdit papírovým filtrem nebo testem, který do sto korun pořídíte v jakémkoliv hobby obchodě.

Jaký má tvrdá voda vliv na zdraví: Srovnání měkké a tvrdé vody
Odborníci se shodují, že tvrdá voda prospívá našemu zdraví, ale ne naší domácnosti. Jak už jsme uvedli, tvrdá voda obsahuje větší množství hořčíku, vápníku a železa, což jsou minerály pro tělo velmi prospěšné. Pokud tedy pijete tvrdou vodu, dodáváte tělu potřebnou denní dávku těchto minerálů, čímž přispíváte k prevenci neurodegenerativních a kardiovaskulárních onemocnění.
Skrz ostatní nevýhody však lidé stále preferují měkkou vodu, a tak využívají nejrůznější metody, aby se tvrdé vody zbavili. Jak už jsme uváděli, tvrdá voda není nijak chemicky ošetřená. Za to měkká voda je změkčována mnoha procesy, z toho některé z nich jsou dokonce zdraví škodlivé. Například jedna z možností změkčování vody funguje na principu iontové výměny. Ionty vápníku a hořčíku nahradí ionty sodíku. Dnešní člověk však již i tak zkonzumuje vysoké množství soli a další přísun soli z pitné vody může mít negativní dopady na naše zdraví.
Co je v souvislosti se zdravím rozhodně třeba zmínit je však i negativní stránka tvrdé vody. Při dlouhodobém koupání ve tvrdé vodě můžete zaznamenat její příznaky jako je vysušená pokožka, suchá pokožka hlavy, která způsobuje lupy a stejně tak i suché vlasy.
Jaký má tvrdá voda vliv na domácnost?
Jak už jsme uvedli, tvrdá voda nemá dobré účinky na domácnost. Na vině je především vodní kámen, který i přes zdraví prospěšnou stránku tvrdé vody donutí většinu domácností s její tvrdostí něco udělat. Vodní kámen ničí domácí spotřebiče a snižuje účinnost pracích prostředků (nepěnící mýdlo apod.). Dopady vodního kamene můžete také vidět na nádobí umytém v myčce. Poznáte to podle viditelných usazenin.

Jak odstranit nebo snížit tvrdost vody?
Nejúčinnější strategií jak se zbavit tvrdé vody je zakoupení změkčovače vody. Existuje mnoho typů a druhů změkčovačů. Můžete vybírat mezi těmi, co jsou založeny na iontové výměně sodíku, o které jsme psali výše, avšak změkčovací sůl není prospěšná našemu zdraví ani životnímu prostředí. Druhou, méně invazivní možností je změkčovač, který dokáže změkčit vodu bez toho, aniž by ji připravil o zdraví prospěšné minerály. Pořizovací cena změkčovače vody se pohybuje od 15 000ー20 000 Kč.
Pokud nechcete do změkčování vody investovat, existuje další, méně nákladná možnost, jak se zbavit tvrdé vody. Spočívá v pořízení filtračních konvic, přes které budete vodu filtrovat. Nevýhodou těchto konvic je však nutnost každé čtyři týdny měnit uhlíkové náplně, které samy o sobě také nejsou zrovna levné. Pokud přemýšlíte nad možnostmi řešení, jak si poradit s tvrdou vodou, je rozhodně potřeba si propočítat, zda se vám z dlouhodobého hlediska investice do změkčovače vody nevyplatí víc.