Stejně jako každá jiná závislost, i závislost na kouření je samozřejmě škodlivá. A stejně jak lehké je s kouřením začít, podobně těžké je odvyknout si. Pokud jste člověk závislý, sami si zkuste spočítat, kolikrát jste v životě říkali, že cigareta, kterou právě kouříte, je ta poslední? Kolikrát jste si říkali, že musíte s kouřením přestat či ho alespoň omezit? V tomto článku se dozvíte jednotlivé tipy a důvody, proč přestat kouřit.
Ačkoliv to není snadný úkol, určitě není nemožný. Okolo sebe možná dokonce máte lidi, kteří dokázali definitivně s kouřením přestat. I takových se můžete zeptat, jak to dokázali a vzít si z nich příklad. Pokud nikoho takového nemáte, přečtěte si tento článek a změňte kvalitu svého života k lepšímu.
Důvody, proč nekouřit
Důvody proč nekouřit se hledají poměrně snadno. Možná vám v rámci odvykání kouření pomůže si tyto důvody napsat na papír a pokaždé, když přijde chvilková slabost, si tyto důvody přečtete.
Kouření škodí vám i lidem okolo vás. Vláda se postarala o to, abyste si tuto informaci přečetli na každé krabičce cigaret, kterou si koupíte. Proto nepochybujeme, že byste si toho nebyli vědomi. Pojďte si přečíst, co vše vám hrozí, pokud kouříte cigarety na pravidelné bázi. A nemyslete si, že se jedná pouze o silné kuřáky, kteří zvládnou krabičku denně. Stav vašeho těla se znatelně zhoršuje i v případě jedné cigarety denně. O co se tedy jedná:
- předčasné šedivění vlasů,
- vypadávání vlasů,
- šedý zákal,
- urychlení stárnutí pleti, vyšší pravděpodobnost tvorby váčků a kruhů pod očima,
- lupénka,
- akutní parodontitida,
- žluté zuby,
- zapáchající dech,
- infarkt,
- rakovina plic,
- mozková mrtvice,
- pálení žáhy,
- zánět žaludku,
- žaludeční vředy.
Kouření zapáchá. Vy sami už odér cigaret možná ani necítíte, protože je s vámi neustále, ale všichni nekuřáci ho mohou cítit klidně i několik metrů. A není to příjemný zápach. Jako kuřákovi se kouřový zápach usazuje v oblečení, ve vlasech, v ústech nebo v celém bytě (domě), pokud kouříte v interiéru.
Kouření je drahé. Spotřební daně u cigaret raketově stoupají a mnoho kuřáků uznává, že podobné a vyšší částky už si za chvíli nebudou moct dovolit. V roce 2022 se krabička cigaret pohybuje od 110 do 130 Kč, z toho spotřební daň státu činí neuvěřitelných 30 %. V průměru za krabičku do státní kasy pošlete 91,3 Kč, které kvůli nastavení našeho státního systému zřejmě už nikdy neuvidíte.
První dny bez cigarety
První dny bez cigarety pro mnohé mohou být nejhorší. Mimo závislosti budete bojovat také se zvykem, a proto je dobré vyvarovat se všem příležitostem, kdy byste mohli dostat chuť na cigaretu. V tu chvíli je pro vás důležité analyzovat, kdy nejčastěji kouříte a těmto situacím se vyhnout. Může jít například o kouření u pití alkoholu nebo kávy, kouření z nudy, kouření po jídle, kouření při čekání na autobus, kouření ze stresu a mnoho dalších situací.
Jak probíhá odvykání kouření
V prvních dnech bez cigarety pro vás bude nejdůležitější dostatečná motivace. Pokud pro sebe budete mít dostatečně vážný důvod, proč přestat kouřit, bude pro vás o mnoho jednodušší se o něj v těžkých chvílích opřít. Proto je dobré si tento důvod pořádně promyslet ještě před tím než začnete s odvykáním.
Krásné však při odvykání je, že výsledky ucítíte během krátké doby. Po dvou dnech nebudete mít v těle ani stopu nikotinu, tudíž dorazí abstinenční příznaky. V tu chvíli je potřeba bojovat. Ale věřte nám ー stojí to za to. Už za pár dní ucítíte, že se vám lépe dýchá a budete mít o mnoho víc energie.
Pokud nebudete rok kouřit, riziko mozkové mrtvice či infarktu se sníží o polovinu. Pokud skoncujete s kouření nadobro a odbije 8 let od poslední cigarety, rizika, která souvisí s kouřením, se sníží na hodnoty jako u nekuřáků. Jediné, co vás bude oproti nekuřákům bude ohrožovat věčně, je rakovina plic.
10 tipů, jak nekouřit a skoncovat se závislostí na cigaretách
Zdá se vám tato představa lákavá? Cítíte přísun odhodlání a energie, který chcete směřovat na odvykání? Stanovte si tedy zásadní důvod, proč přestat kouřit a přečtěte si naše tipy.
- Doma si pořádně ukliďte a zlikvidujte vše, co souvisí s kouřením (popelníky, zapalovače, papírky apod.).
- Vyhněte se spouštěčům a situacím, ve kterých jste zvyklí kouřit.
- Napište si krizový scénář, co budete dělat, když se ocitnete blízko pokušení.
- Dodržujte pitný režim.
- Omezte stres.
- Zhluboka dýchejte.
- Zaměstnejte ruce a pořiďte si nějakou drobnou hračku, se kterou si budete hrát, když nebudete vědět co s rukama.
- Zaznamenávejte své úspěchy.
- Stanovte si odměnu.
- Poraďte se v lékárně, jaké přípravky či bylinky pomáhají v boji proti kouření.