Potíže se žlučníkem nejsou zrovna příjemné, ať už mají jakoukoliv podobu. Žlučník je důležitý, ačkoliv postradatelný orgán, který dokáže udělat pěknou neplechu. Za problémy se žlučníkem si může člověk většinou sám. Postihují všechny typy lidí bez ohledu na věk, častěji však ženy. Jak vypadá, když bolí žlučník a co byste o dietě měli vědět, se dozvíte v tomto článku.
Funkce žlučníku
Žlučník je orgán umístěný ve spodní části jater. Jeho hlavní úkol spočívá ve skladování a zahušťování žluče, která je tvořena v játrech. Žluč je velmi důležitá pro správnou funkci trávení, tudíž je po každém jídle žlučníkem uvolněná do tenkého střeva. Pokud se člověk často přejídá a jí nezdravě, žlučník je přetížen a začíná bolet. V souvislosti s tím, mohou vznikat různé problémy spojené se žlučníkem.
Jak bolí žlučník aneb Jak poznat žlučníkový záchvat
Bolest žlučníku není věc, o kterou by někdo stál. Pokud vás bolí žlučník, cítíte bolest v pravém podžebří, která může vystřelovat do oblasti žaludku či k pravé lopatce. Bolesti se objevují bezprostředně po konzumaci tučného, smaženého jídla, sladkostí či alkoholu. Další příznaky spojené se žlučníkovým záchvatem jsou: pocit plnosti a nafouknutého břicha, říhání, škytání, zvracení, teplota, zažloutlé oční bělmo či zežloutnutí pokožky (u akutních žlučníkových záchvatů).
Problémy se žlučníkem
Pokud je žlučník přemáhán, začíná bolet. Bolest nebo akutní žlučníkový záchvat je však v důsledku několika problémů spojených se žlučníkem. Jedná se o:
- žlučníkový zánět
Žlučníkový zánět vzniká velmi často v souvislosti se žlučníkovými kameny. Kameny zabraňují odtoku žluče, což urychluje vznik infekce. Rovněž může být žlučníkový zánět příčinou proniknutí některých bakterií ze střevních mikroorganismů. Člověk, který trpí žlučníkovým zánětem, provází pocit plnosti a bolení břicha. Tento stav může velmi rychle přejít do žlučníkového záchvatu.
Léčba žlučníkového zánětu závisí na stavu pacienta. A akutních případů může dojít k operaci jen velmi výjimečně. Normálně se čeká na vyléčení zánětu a až poté je plánována operace. Léčbu žlučníkového zánětu provází přísná žlučníková dieta, klidový režim, ledové obklady. V určitých případech se mohou podávat i antibiotika, ty však mohou utlumit další důležité příznaky.
- žlučníkové kameny
Žlučníkové kameny vznikají z krystalizace některé ze součástí žluče (např. cholesterolu). Okolo tohoto jadérka se srážejí další komponenty žluče, které pak vytvoří žlučový kámen. Kameny vznikají z důvodu nerovnováhy složení látek a součástí, které tvoří žluč. Nerovnováhu mohou zapříčinit různé nemoci, užívané léky a stravovací návyky včetně životního stylu pacienta.
Léčba žlučníkových kamenů je opět z velké části tvořena žlučníkovou dietou a klidovým režimem. Další možností léčby je operace žlučníkových kamenů či odstranění žlučníku. Kameny se mohou nechat rozpustit či rozbít pomocí rázové vlny. V každém případě platí, že je operace většinou poslední možnost v případě, že všechny další možnosti léčby selžou.
Žlučníková dieta
Žlučníková dieta je velmi přísná a měl by ji dodržovat každý, kdo trpí na jakýkoliv problém spojený se žlučníkem. Žlučníková dieta spočívá v konzumaci minimálního množství tuku. Tepelná úprava pokrmů spočívá nejčastěji v pečení, dušení nebo grilování. Žlučníková dieta také spočívá v dostatečném příjmu tekutin a dodržování pravidelnosti v jídle. Rovněž je dobré vyhýbat se nadýmavým jídlům.
Vhodné potraviny při žlučníkové dietě
- libové maso (kuřecí, krůtí, telecí, hovězí, rybí, králičí),
- rostlinné oleje, máslo,
- nízkotučné mléčné výrobky,
- dušená šunka (krůtí, kuřecí),
- bílé pšeničné pečivo (POZOR! Vyhýbejte se čerstvému, teplému a celozrnnému pečivu),
- Nenadýmavá a lehce stravitelná zelenina (saláty, mrkev, petržel, špenát, cuketa, květák, brokolice a další),
- nebobulovité ovoce (banán, meruňky, jablko bez slupky, pomeranč a další),
- přílohy (brambory, bramborová kaše, těstoviny, rýže),
- voda, čaj, slabé kakao, bílá káva,
- puding, kaše, med, nákypy.
Nevhodné potraviny při žlučníkové dietě
- tučná masa,
- živočišné tuky (sádlo, špek),
- vysokotučné mléčné výrobky,
- tučné uzeniny,
- celozrnné pečivo, čerstvé pečivo,
- nadýmavá, těžce stravitelná zelenina a luštěniny (fazole, čočka, hrách, hrášek, paprika, okurka, kapusta, ředkvičky, zelí, cibule, česnek),
- bobulovité ovoce (ostružiny, angrešt, hrozny, fíky, rybíz, kokos),
- smažené přílohy,
- alkohol, káva, perlivé nápoje, 100 % džusy,
- sladkosti (čokoláda, sušenky, oplatky).